Carl Henrik Grøndahl
Meditasjonslærer i Acem. Skribent. Tidligere journalist og kritiker i Aftenposten, kulturredaktør og kanalsjef i NRK Radio.
Hva har vært sagt og skrevet i og om tidsskriftet Dyade i et halvt århundre? Mye. Et rikt tidsbilde. Bli med på en liten festaften i Acem-huset i Oslo i begynnelsen av desember. Humoristisk og tankevekkende vandring i en frodig historie.
Norsk offentlighet var nok svært annerledes i forrige århundre, den gang Dyade ble til. Før de sosiale medienes inntog var det avisene som omtalte kulturtidsskrifter. Det nye tidsskriftet ble raskt lagt merke til. I 1972 skrev Morgenbladet:
Syv år senere mente Aftenposten at Dyade er
Avisen var ikke like imponert fire år etter, da en anmelder sa:
50 års dialog med en samtid i stadig forandring. Det er Dyades historie. Bare i løpet av siste år har Dyade-redaktører gått fra å lage temanumre til å bli aktive og til dels omstridte deltagere i tilsvarende debatter i allmennkulturen: først Svend Davanger om hvordan cannabis virker på hjernen, deretter Eirik Jensen om hvordan vi behandler dyrene.
Meditasjonslærer i Acem. Skribent. Tidligere journalist og kritiker i Aftenposten, kulturredaktør og kanalsjef i NRK Radio.
Meditasjonslærer i Acem. Overlege og forsker på kreft. Redaktør i Dyade.